Sprzęgło wentylatora

Napęd wentylatora chłodnicy​

Sprzęgło wentylatora to urządzenie sterujące włączaniem wentylatora chłodnicy. Zawór wewnątrz sprzęgła reguluje przepływ specjalnego oleju silikonowego. Olej ten służy do przekazywania momentu obrotowego silnika, obracając wentylatorem.

Sprzęgło wentylatora może być napędzane za pomocą paska wielorowkowego lub bezpośrednio przez silnik po zamontowaniu na wale korbowym. W zależności od potrzeby chłodzenia silnika sprzęgło reguluje prędkość wentylatora w sposób płynny, przenosząc odpowiednią moc z silnika na śmigło wentylatora.

Włączanie oraz sterowanie prędkością obrotową sprzęgła wentylatora może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy sposób regulacji pracy sprzęgła to regulacja za pomocą czujnika bimetalicznego, reagującego na temperaturę powietrza opływającego sprzęgło, natomiast drugi sposób regulacji, to regulacja realizowana za pomocą sygnałów z komputera silnika (ECU), który bierze pod uwagę temperaturę płynu chłodzącego, oleju, ciśnienie w układzie A/C oraz temperaturę otoczenia.

Rozwiązanie Nissens

 • Niezawodność i wydajność

  Każdy detal jest projektowany pod kątem zapewniania maksymalnej wydajności i wysokiego poziomu modulacji, a zatem ograniczania zużycia paliwa, zmniejszania hałasu i obciążenia silnika.

 • Genuine Nissens Quality

  Projektowane i produkowane na rynek posprzedażowy, drobiazgowo testowane.

 • Szeroka oferta​

  Oferta sprzęgieł wentylatorów Nissens obejmuje ponad 110 referencji pokrywających ponad 410 numerów OE.

Zalety produktów Nissens

 • Wysoka modulacja

  Doskonałe, modułowe sterowanie sprzęgłami wentylatorów firmy Nissens zapewnia wiele korzyści:

  - Uwolnienie mocy silnika na potrzeby innych zadań
  - Zmniejszenie zużycia paliwa
  - Wydłużenie żywotności silnika dzięki sterowaniu wysoką temperaturą
  - Wydłużenie żywotności paska napędu wentylatora dzięki płynniejszej zmianie biegów
  - Niska emisja hałasu

 • Wydłużona trwałość

  Łożysko kulkowe, odporne na wysoką temperaturę i o długiej żywotności, projektowane pod kątem dopasowania do żywotności odpowiedniej dla przewidzianego zastosowania.

 • Płynne przełączanie biegów

  Olej silikonowy wysokiej jakości, opracowany pod kątem odpowiednio dostrojonej, modułowej pracy.

 • Śruby do instalacji łopatek wentylatora

  Zawsze w komplecie!

 • Precyzyjna praca

  Indywidualnie testowany elektromagnes wytwarzany z wykorzystaniem zaawansowanej i w pełni zautomatyzowanej technologii. Wirnik ze stopu o dużej wytrzymałości, wykonujący dokładną i odpowiednio dostrojoną pracę.

 • Bezproblemowe działanie

  Dobre zabezpieczenie przewodów i połączeń.

Informacje techniczne

Sprzęgło wentylatora nie może być otwierane lub naprawiane. Jest ono wypełnione olejem silikonowym i jego otwarcie zmienia jego charakterystykę.

Prawidłowa charakterystyka pracy sprzęgła ma wpływ na wydajność układu chłodzenia oraz pobór mocy z silnika. Sprzęgła Nissens modulują prędkość wentylatora w sposób płynny.

Najczęstsze objawy awarii sprzęgła wentylatora to: nadmierny wzrost temperatury silnika na biegu jałowym lub podczas jazdy w cyklu miejskim, nieefektywna praca układu klimatyzacji lub ogrzewania oraz nietypowe dźwięki z komory silnika.

Produkty powiązane

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze przeglądanie niniejszej strony wiąże się z ich akceptacją. Dowiedz się więcej na temat cookies.